Iwona Stanek

Mały artysta

Na zajęciach plastycznych czsami stosujemy technikę plastyczną " DECOUPAGE " ( ostatnio ozdabiamy doniczki ) . Podaję kilka informacji o tej technice.

Co to właściwie jest decoupage?

Nazwa brzmi obco, właściwie trudno ją wymówić, bo po polsku to brzmi "dekupaż". :) Słowo pochodzi z języka francuskiego i oznacza "wycinanie". Tym też w podstawowej wersji jest decoupage. Najprościej można powiedzieć tak:

Decoupage to technika zdobienia, poprzez przyklejanie wzorów wciętych z papieru lub serwetki.

Prawda że proste? Decoupage nie wymaga od nas szczególnych zdolności, jedynie poczucia estetyki i poznania różnych technik.

Cała magia opiera się na tym że możemy ozdobić wszystko cokolwiek sobie wymyślimy i nie musimy tego malować, bo ktoś już za nas to namalował. Do nas należy jedynie ułożenie kompozycji i zamaskowanie faktu naklejenia, poprzez użycie odpowiednich lakierów.

Oto prace w tej technice - doniczki wykonane przez uczniów naszej szkoły pod moim kierunkiem.