Nawigacja

O przedszkolu

Wydarzenia

 

Rok szkolny 2019/2020

 

 

NAJWAŻNIEJSZE ZDROWIE

W ramach realizacji tematyki zajęć „Dbamy o zdrowie”, przybył do naszego przedszkola niecodzienny gość – pani pielęgniarka. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom jak ważna jest poprawna higiena rąk dla ograniczania przenoszenia się chorób zakaźnych wśród dzieci.

DZIEŃ KOBIET

Dzień Kobiet w naszym przedszkolu, jak co roku, to przemiłe święto dla wszystkich pań i dziewczynek. Każda z nas cieszyła się z uroczych tulipanów oraz słodkości. Nasi panowie wiedzą jak nas docenić.  DZIĘKUJEMY!

V MIĘDZYPRZEDSZKOLNY TURNIEJ MATEMATYCZNY

W dniu 27.02.2020 r. odbył się V Turniej Wiedzy Matematycznej dla przedszkolaków. Reprezentanci naszego przedszkola poradzili sobie świetnie z zadaniami mimo, że wcale nie były łatwe. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książeczki oraz drobne upominki.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE - MALOWANIE NA PŁÓTNIE

Przedszkolaki w ramach zajęć plastycznych zamieniły się w artystów i malując farbami na płótnie stworzyły ciekawe obrazy przedstawiające domy i ich otoczenie. Była to fajna i pouczająca zabawa, którą na pewno jeszcze nie raz powtórzymy.

DZIEŃ KOTA

Światowy Dzień Kota to coroczne święto obchodzone w lutym. Ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu codziennym człowieka.  Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence „Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów,  rozwiązywały zagadki, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc, przebierając się za kotki.… Dużo radości sprawiły dzieciom konkursy m. in. picie mleczka przez rurkę, zwijanie włóczki na kłębek wełny, przeliczanie myszek itp.

MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!

„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce. Został on zainicjowany w 2009 r. przez Żywiec Zdrój, w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie, zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska oraz wspieranie rodziców  w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i postawy proekologicznej u dzieci.  W naszym przedszkolu dzieci biorąc udział w tym programie zdobywają kompendium wiedzy o zdrowym żywieniu, rozwoju dzieci, z zabawami i grami, zachęcającymi najmłodszych do picia wody.

TEATRALNY TŁUSTY CZWARTEK

Tłusty Czwartek – tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w naszym przedszkolu! Od samego rana roznosił się zapach pączków.  Gdy nadeszła  pora dzieci z wielkim apetytem zajadały się pączkami z dżemem. Ten dzień był wyjątkowy również ze względu na zabawy teatralne w przedszkolu. Zabawy te nie tylko pobudzają kreatywność, uczą relacji społecznych, ośmielają do podejmowania aktywności na tle grupy.

BAL KARNAWAŁOWY

Zgodnie z tą tradycją 15 lutego w naszym przedszkolu odbył się kolejny bal karnawałowy na, który dzieci od dawna z radością czekały. Imprezę poprowadził profesjonalny duet artystów w karnawałowych strojach. Wesołą zabawę uatrakcyjniały  liczne konkursy.

WALENTYNKI

Walentynki były dla dzieci z przedszkola dniem pełnym wrażeń. Tego dnia przedszkolaki  ubrały się na czerwono. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się serduszkami i balonami. Na koniec każde dziecko otrzymało walentynkę i słodką czekoladkę.

DZIEŃ BABCI DZIADKA

Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są bardzo ważnymi osobami        w jego życiu. Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Dzieci w tym dniu zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. W pięknych przebraniach przedszkolaki zaprezentowały przedstawienia przygotowane z myślą o Specjalnych Gościach. Wśród nich nie zabrakło układów tanecznych,  piosenek  i wierszyków podkreślających znaczenie Babci i Dziadka Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się łza w oku. W dalszej części uroczystości niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

Akcja „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie,  w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach.  Projekt polega na wędrówce Misiów po placówkach przedszkolnych, którym nauczycielki wraz z dziećmi czytają bajki.  Do akcji przyłączyło się również nasze przedszkole. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście małego pluszowego misia.

XV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

W styczniu odbył się XV Przegląd Kolęd i Pastorałek  „Pastorałka  żywiecka  2020"   w  Miejskim  Centrum  Kultury. Nasza  grupa „Korczakowskie dzieci” zdobyła III miejsce w kategorii zespoły wokalne  i wokalno -instrumentalne. Serdecznie gratulujemy !

WYJAZD NA SPEKTAKL PT. „DZIECI Z BULLERBYN”

Dzieci z najstarszej grupy miały okazję obejrzeć spektakl w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Adaptacja znakomitej powieści Astrid Lindgren, cieszącej się niesłabnącym powodzeniem i sympatią zarówno dzieci, jak        i rodziców. Ukłon w stronę wyobraźni i hołd dla dziecięcej, niczym nieskrępowanej wiary w siłę przyjaźni i uśmiechu. Bogaty świat zabaw, radości, smutków, pierwszych obowiązków i rodzinnych rytuałów jest idealnym punktem. wyjścia do gry teatralną formą

MAGURZANIE

W naszej placówce odbyło się spotkanie z członkami zespołu regionalnego. „Magurzanie” w ramach projektu „FolkoDawcy”.  Projekt powstał w ramach kolejnej edycji Zwolnionych z Teorii i nosi nazwę - od korzenia do liścia - ratowanie polskiego folkloru. Ma na celu odwiedzanie w placówkach szkolnych i przedszkolnych dzieci, przedstawianie im tradycji górali żywieckich. Osoby mocno związane z ludowością zauważają, że coraz bardziej kultura ta zanika, dlatego bardzo ważne jest, aby zaszczepiać i zarażać nią najmłodsze pokolenie, które lubi poznawać nowe rzeczy i być może pokocha nasz piękny polski folklor.

 

WYGRANA W PLEBISCYCIE

Pragniemy poinformować, że nasza nauczycielka  Sylwia Waligóra zajęła I miejsce  w Plebiscycie Dziennika Zachodniego na Nauczyciela Roku 2019.

WIGILIA PRZEDSZKOLNA

Okres świąt to czas wyjątkowy, także w naszym przedszkolu. 19 grudnia zapanował iście świąteczny nastrój, gdyż obchodziliśmy wspólną przedszkolną Wigilię. Przedszkolaki  przygotowały wraz z wychowawcami występy świąteczne.  Śpiew kolęd, recytowane wiersze sprawiły, że wszyscy odczuli wielką radość w oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Po zakończeniu części artystycznej grupy przeszły do sali na spotkanie opłatkowe, a tam już czekał Wigilijny poczęstunek. Dzieci dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenie i śpiewały kolędy. W tym dniu czekała również pod choinką niespodzianka - świąteczna paczka od Świętego Mikołaja…       Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze.

ŚWIĄTECZNA TRADCYJA –  PIECZENIE  PIERNICZKÓW

W drugim tygodniu grudnia dzieci z naszego przedszkola zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Przedszkolaki w każdej grupie mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych wzorów przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrem i barwnymi posypkami.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE – „STROIKI ŚWIĄTECZNE”

Okres świąteczny to czas radości, szczęścia a unoszący się zapach drzewka wigilijnego daje nam cudowny nastrój. Na ten wyjątkowy nastrój składa się wiele czynników, jednym z najważniejszych są oczywiście ozdoby świąteczne. Stroiki świąteczne to najpopularniejsza z bożonarodzeniowych ozdób i najbardziej niezwykła zarazem. Zawarta jest w nich pewna magia, a największa tkwi w tych robionych samodzielnie przez nasze przedszkolaki.  W ruch poszły tasiemki, bombki, ozdoby oraz świerkowe gałązki. Radości było co nie miara!

TRADYCJA UBIERANIA CHOINKI

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Tuż przed wizytą św. Mikołaja długo oczekiwanego gościa przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy              i  kolorowe światełka. Choinka wyglądała prześlicznie. Jak co roku udekorowaliśmy hol i korytarz przedszkolny dekoracjami świątecznymi, w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.

NIESPODZIEWANI GOŚCIE…

Dziś w naszym przedszkolu było wielkie wydarzenie. Przedszkolaków odwiedziła pani Ania z Mikołajem.  Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – niektóre troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i piękną nową choinkę! Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu... Na zakończenie Pani Dyrektor również przekazała prezent dzieciom - złotą rybkę, którą przedszkolaki obiecały się opiekować oraz nowe zabawki. Ten dzień na pewno zapadnie w pamięci dzieciom, przecież niecodziennie mamy       w przedszkolu takich Gości.

MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO TEATRU BANIALUKA

Grudzień to czas, który szczególnie kojarzy się dzieciom z prezentami. Tak było i tym razem. 3 grudnia dzieci przedszkolne wybrały się na wycieczkę autokarową do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku - Białej. To był prezent rodziców przygotowany dzieciom z okazji Mikołajek. Program wyjazdu był bardzo bogaty i ciekawy. Dzieci  na początku obejrzały spektakl pt. „Jestem Aki”. Po nim oczywiście było spotkanie z Mikołajem i pamiątkowe zdjęcia.

ANDRZEJKI

Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw. Podczas zajęć przedszkolaki rozmawiały o obchodach Andrzejek, tradycjach związanych z tym dniem. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Podsumowując … Andrzejki można uznać za bardzo udane. Wesoła  zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowy czarodziejski nastrój.

ROBACZKOWY ŻYWIEC JUTRA

W listopadzie odbyły się, warsztaty przyrodnicze, tym razem poznaliśmy ślimaki! „Robaczkowy Żywiec Jutra to czas, który ma bawić, wzbudzać emocje, rozwijać przyrodniczo. To projekt, który ma pomóc najmłodszym wyruszyć w podróż do świata stworzonego przez najmniejszych przyjaciół człowieka.”

DZIEŃ KREDKI

Powszechnie wiadomo, że kredki są najlepszymi przyjaciółmi każdego dziecka. Wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają fantazję oraz wyobraźnię, a także kształtują wyobraźnię. Wspólnie śpiewane piosenki, zabawy    i wierszyki, towarzyszyły dzieciom przez cały dzień. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły. Było bardzo    ciekawie    i co najważniejsze kolorowo.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Na dzieci tego dnia czekało wiele atrakcji. Każdy dziś mógł przynieść ze sobą do przedszkola swojego misia. Od samego rana panowała bardzo miła atmosfera, każdy przedszkolak mógł poćwiczyć i zatańczyć ze swoim pluszakiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy. Zabaw, tańców  i konkurencji nie było końca. Nie zabrakło również prac plastycznych z misiem w roli głównej. Na koniec każdy przedszkolak dostał medal i smaczney poczęstunek.

MALI OGRODNICY

Już najmłodsze dzieci uczą się, jak sadzić rozmaite rośliny, czego rośliny potrzebują do życia i jak o nie dbać. Sadzenie kwiatów w ogrodzie przedszkolnym jest już tradycją. Dzieci podjęły się bardzo odpowiedzialnego zadania. Z pomocą  pań posadziły sadzonki kwiatów,  które będą ozdobą naszego ogrodu wiosną.  Efekty tej pracy zobaczymy już wkrótce, gdy ogród zakwitnie.

DZIEŃ PATRONA W PRZEDSZKOLU

Patronem naszego przedszkola jest Janusz   Korczak. By uczcić pamięć naszego patrona i przybliżyć jego postać dzieciom i rodzicom, jak co roku zorganizowaliśmy zajęcia poświęcone Januszowi Korczakowi. Za pomocą zagadek przedszkolaki dowiedziały się, że J. Korczak był lekarzem, pisarzem i nauczycielem. Postać Króla Maciusia pozwoliła przybliżyć im prawa dziecka i literaturę Korczaka. Przedszkolaki dowiedziały się, że dom to nie tylko budynek, ale przede wszystkim ludzie darzący się szacunkiem i miłością, którzy w nim mieszkają. Przybliżając dzieciom wybrane prawa dziecka nauczycielki zwróciły uwagę na fakt, że z każdego prawa wynikają pewne obowiązki. Na zakończenie zajęć dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym.

DZIEŃ JEŻA

Ktoś powie „znowu jakieś święto!”. No, i ma racje! Bo to znowu kolejna okazja do tego, by w głowach kilkulatków zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego ich świata.  Wszystkie dzieci z naszego przedszkola obchodziły ten szczególny dzień pod wspólnie ustanowionym hasłem: „ Dziś jeżyki swoje święto mają, przedszkolaki o nich pamiętają!” Dzieciaki poznały wiele ciekawostek związanych z kolczastym zwierzątkiem, aktywnie uczestniczyły  w zorganizowanych zabawach ilustrowanych ruchem i radosnych tańcach. Nasze pociechy zespołowo wykonały piękne prace plastyczne a zwieńczeniem uroczystości było słodkie ciasteczka oczywiście w kształcie jeżyków

DZIEŃ PATRIOTYCZNY

Z tej okazji wszystkie grupy  ubrane w barwy ojczyste zebrały się, aby uroczyście świętować tej wyjątkowy dla nas Polaków, dzień. Nasze przedszkole przyłączyło się również do akcji MEN „Rekord dla Niepodległej” i o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy czterozwrotkowy Hymn Narodowy.

DYNIA – KRÓLOWA JESIENI

W naszym przedszkolu od rana królował kolor pomarańczowy, a to za sprawą królowej jesieni – dyni. Tego dnia po raz pierwszy obchodziliśmy jej święto. Dynie ze wszystkich grup zostały pięknie ułożone na specjalnej wystawie mieszczącej się na korytarzu. Było na co popatrzeć ! Na dzieci czekało wiele atrakcji m.in. zajęcia kulinarne  - gotowanie zupy z dyni. Przedszkolaki z pewnością wiele się dzięki dyni nauczyły: jak z małego nasionka rośnie olbrzym, jakie smakołyki możemy z niej przygotować, jak przyroda może pobudzić wyobraźnię i kreatywność.

ZIMOWE ZAPASY – KISZONA KAPUSTA

W ramach realizacji tematu „Zapasy na zimę” dzieci zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę. W drugiej części zajęć dzieci przygotowały kapustę do kiszenia. Dzieci wytrwale pracowały pod czujnym okiem swoich pań. Następnie słój z kapustą kiszoną został umieszony w kąciku przyrody, gdzie przedszkolaki będą mogły obserwować proces fermentacji. To jedne z wielu zajęć kulinarnych odbywających się w przedszkolu.

BOMBA WITAMINOWA

W tygodniu pt. „Dary jesieni” przedszkolaki wykonywały prace plastyczne, graficzne i wiele zadań w kartach pracy związanych z tematem jesiennych warzyw i owoców.  Słuchały wierszy, uczyły się rymowanek i piosenek. Chętnie brały udział w zabawach matematycznych: przeliczały owoce i porównywały zbiory, tworzyły pary, rytmy owocowe, warzywne... Podczas zabaw dydaktycznych odgadywały nazwy owoców i warzyw  za pomocą zmysłów: dotyku, węchu i smaku. Dzieci uczestniczyły w praktycznych zajęciach kulinarnych – robiły m.in.  sałatkę owocową, surówkę z marchewki, szaszłyki owocowe, sok. To były pracowite dni w przedszkolu.

DZIEŃ ZIEMNIAKA

Zanim nadszedł, wszystkie grupy pracowicie się do niego przygotowały . Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola smakołyki z  ziemniaków, które wspólnie przygotowały z rodzicami w domu. Wspólną imprezę rozpoczęła prezentacja, z której można się było dowiedzieć jakie są odmiany ziemniaków, jak się je uprawia, jaką mają budowę, wartości odżywcze, skąd pochodzą i co można  z nich zrobić. Wreszcie przyszedł czas na największe emocje - pieczenie ziemniaka, niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany. Ale to nic…postanowiliśmy upiec ziemniaki w przedszkolnej kuchni. Zachwytom nie było końca!

JESIENNA MATEMATYKA

Matematyka wcale nie musi być nudna! Okres jesieni to niezwykle bogaty w doświadczenia czas dla dzieci, który możemy w prosty sposób urozmaicić, wykorzystując do edukacji najmłodszych dostępne jesienne dary w postaci kasztanów, żołędzi, liści itp., jak również owoców i warzyw charakterystycznych dla tej pory roku.

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji panie razem z dziewczynkami przygotowały specjalne medale dla „Super Chłopaka”. W tym szczególnym dniu dziewczynki składały chłopcom życzenia, śpiewały „Sto lat”. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.

BOHATERON

Nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w akcji BohaterON - włącz historię. BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Podczas zajęć przedszkolnych  dzieci  zastanawiały się, kim jest bohater i jakie cechy powinien posiadać. Zajęcia zakończyły się  napisaniem kartki do żyjących Powstańców Warszawskich.

JESIENNY SPACER

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła ona przedszkolaków do spacerów po parku. Dzieci podziwiały żywiecki park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Park ten jest ozdobą naszego miasta, gdzie można odpocząć, dotlenić się i na pewno miło spędzić czas. Na zakończenie dzieci świetnie się bawiły na placu zabaw.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze Przedszkole również włączyło się do jego obchodów i ten dzień upłynął pod znakiem zabawy, konkursów  i uśmiechu. Dzieci przedszkolne, aby uczcić swoje święto zebrały się  na żywieckim Rynku, pełni energii. Była muzyka, tańce i dobra zabawa. Na tą okazję wiceburmistrz Marek Czul przekazał "małej delegacji" klucze do miasta Żywca. Dzieci bawiły się i tańczyły, a na finał wypuściły w niebo specjalnie przygotowane balony.

 


 


ROK SZKOLNY 2018/2019ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO!!!

Dziś pożegnaliśmy naszych Absolwentów, którzy od września pójdą do klasy I. Życzymy im mnóstwa sukcesów w szkole i liczymy, że będą nas chętnie odwiedzać. Były tańce, wierszyki oraz dyplomy Super Przedszkolaka. Wszystkim Naszym Korczakowskim Dzieciaczkom gratulujemy i życzymy udanych oraz bezpiecznych WAKACJI !

 

DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. Dzieci spędziły ten dzień na wesołej zabawie integrując się ze sobą w trakcie wspólnych konkurencji sportowych zorganizowanych na sali. Każde dziecko otrzymało medal za aktywny udział w konkurencjach. Po wielkich zmaganiach nadszedł czas na poczęstunek oraz na wesołe zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Były zabawy na placu z chustą animacyjną oraz zabawa przy muzyce. Wielką radość sprawiły dzieciom puszczane bańki mydlane i na zakończenie zmagań pyszne lody. Był to dzień pełen radości i niezapomnianych wrażeń. A na zakończenie … Prezent na Dzień Dziecka - Drewniane Piaskownice. Radosne i uśmiechnięte Przedszkolaki serdecznie dziękują Sponsorom za wykonanie piaskownic i dostarczenie piasku do nich. DZIĘKUJEMY

 

PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ”

Pierwszy raz w tym roku nasze dzieci wzięły udział w programie  „Trzymaj Formę!”, który służy promocji aktywności fizycznej, uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.

 

KONKURS STOMATOLOGICZNY "UŚMIECHNIJ SIĘ”

W dniu 6 czerwca 2019 r. w żywieckim Ratuszu odbył się finał i rozdanie nagród laureatom konkursu stomatologicznego o charakterze plastycznym „UŚMIECHNIJ SIĘ”. Celem, już XV Edycji konkursu, było spojrzenie na zagadnienie higieny jamy ustnej w sposób dla dzieci najbardziej akceptowalny, a mianowicie w formie swobodnej wypowiedzi.

 

PRZEDSTAWIENIE „DWA SKRZATY - DWA ŚWIATY”

W maju nasze przedszkolaki uczestniczyły w spektaklu o akceptacji, szacunku i tolerancji. W bajkowej scenerii, angażując dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu, aktorzy przypominali dzieciom, że nie wygląd      i pozory powinny wpływać na naszą ocenę człowieka, lecz jego postawa i wartości. Dzieci różnią się między sobą pod wieloma względami, pochodzą z różnych warstw społecznych i mimo swego wieku wyraźnie dostrzegają, kto ma najładniejsze ubranka czy chwali się najlepszymi zabawkami.

 

PROGRAM AUTORSKI „MAŁA I WIELKA OJCZYZNA                  W OCZACH DZIECKA 3 – 6 LETNIEGO”

Program autorski „Mała i wielka Ojczyzna w oczach dziecka 3-6letniego” obejmuje cykl zajęć z zakresu wychowania patriotycznego. Zajęcia te pomagały dzieciom poznać najpierw ich Małą Ojczyznę, czyli dom rodzinny, miejscowość, w której żyją, środowisko przedszkolne oraz wszelkie tradycje i zwyczaje regionalne. Dzieci poznały czym jest ich Wielka Ojczyzna – Polska –m. in poznały jej symbole narodowe– flagę, godło, największe Święta Państwowe 11 listopada, 1,2,3 maja, (w tym roku obchody 100 -lecia odzyskania Niepodległości) oraz katolickie (tradycje Bożonarodzeniowe, Wielkanocne). Poznały stolicę Warszawę, legendy oraz największe miasta naszego kraju z ich tradycjami, zwyczajami. Przedszkolaki poznały także Mapę Europy oraz miejsce Polski w niej.

 

WIELKA KSIĘGA KUCHARSKA PRZEDSZKOLAKÓW

Przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Wielka Księga Kucharska Przedszkolaków”. W projekcie wzięło udział 14 Przedszkoli z całej Polski. Dzieci wraz z nauczycielami miały stworzyć pyszne dania na temat: Słodkie wypieki, Owocowe i warzywne przysmaki, Kulinarne fantazje. Wszystko to, po to, by stworzyć jedną wielką książkę kucharską ze zdrowymi przepisami dla dzieci. Nasze Przedszkolaki upiekły ciasto marchewkowe, przygotowały pyszną sałatkę jarzynową no i na deser przygotowały kolorowy koktajl. Zajęcia sprawiły dzieciom ogromną radość i pokazały, to co jest zdrowe może pięknie wyglądać, a jeszcze lepiej smakować. Projekt edukacyjno –kulinarny „Wielka Księga Kucharska Przedszkolaków” zakładał podróż do świata smaków, kolorów i zapachów. Miał na celu wyzwalać w przedszkolakach radość ze wspólnego przygotowywania potraw, zachęcić do zdrowego odżywiania, a przy okazji nawiązać kontakt z przedszkolakami z całej Polski. Nie możemy się doczekać, kiedy na własne oczy ujrzymy Książkę Kucharską, której byliśmy Współautorami.

 

KONKURS „ŚPIEWAJMY RAZEM”

Po raz kolejny reprezentanci naszego przedszkola wzięli udział w Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej pn.: ,,Śpiewajmy Razem” . Zabawy było co nie miara, a dla wszystkich organizatorzy – przygotowali dyplomy oraz niespodzianki. Serdeczne gratulacje dla dzieci za piękny występ!

 

W ŚWIECIE PSZCZÓŁ

Jak powstaje miód? Jak długo żyją pszczoły? Jak porozumiewają się między sobą te niezwykłe owady? Dlaczego w ulu rządzi tylko jedna królowa? - na te i inne pytania, szukaliśmy odpowiedzi z przedszkolakami. Podczas ciekawych zajęć dzieci miały okazję obejrzeć z bliska podstawowe narzędzia pracy pszczelarza, poznać budowę pszczelego domu – ula, przyjrzeć się z bliska ramce z plastrem pszczelim, a nawet - spróbować pysznego miodu prosto z pasieki. Nie trzeba chyba dodawać, że dzieci były wprost zachwycone lekcją na temat pszczół.

 

WARSZTATY CERAMICZNE

W kwietniu dzieci brały udział w warsztatach ceramicznych. Były to warsztaty poświęcone tematyce Świąt Wielkanocnych. Z tej to okazji dzieci własnoręcznie ulepiły z gliny baranki i owieczki wielkanocne.

 

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

Codziennie zajadamy się smacznym chlebem, bułeczkami czy drożdżówkami z marmoladą. Jednak mało kto wie, jak długa droga dzieli ziarenko od bochenka. Na kolejnych zajęciach w przedszkolu poznaliśmy etapy powstawania pieczywa i produkty potrzebne do upieczenia pysznego bochenka chleba. Rozpoznawaliśmy pieczywo po smaku, wzięliśmy udział w zabawach z „workiem zboża”, ale najważniejsze było upieczenie swojego chleba. Był to dzień pełen wrażeń i uśmiechu.

 

IX MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD PIOSENKI ANGIELSKIEJ

W kwietniu odbył się IX Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki Angielskiej "Singing is fun" pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora. Uczestnicy zaprezentowali wybrane utwory w języku angielskim. Gratulujemy naszemu reprezentantowi !

 

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PIOSENKI GÓRALSKIEJ

„NIE ZGINIE GÓRALSKA MUZYKA”

Dnia 27 marca odbyła się IV edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Piosenki Góralskiej „Nie zginie góralska muzyka” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora. Organizatorem imprezy było Przedszkole Nr 9 w Żywcu. Wśród uczestników konkursu nie zabrakło również przedstawicieli naszego przedszkola!

 

WIOSENNE SENSOGRATKI

Malowanie na folii. Stolik, farby, folia spożywcza i godzina fantastycznej zabawy plastyczno-sensorycznej!!! Już sam patent z odwróconym stolikiem i folią spożywczą jest genialny i bardzo atrakcyjny dla dziecka. Inna faktura pozwala eksperymentować i zachęca malucha do artystycznych działań. Kiedy dzieciom znudzi się malowanie pędzlem, mogę szaleć              z odbijaniem rączek, rozcieraniem, rozmazywaniem i „ciapaniem”. Dzieci świetnie się bawiły !

 

WIOSENNY KOROWÓD PRZEDSZKOLAKÓW

21 marca tradycyjnie pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. Dwie najstarsze grupy przedszkolaków z naszego Przedszkola uczestniczyły w Wiosennym Korowodzie w Parku Żywieckim. Z wiosenną piosenką na ustach przemaszerowaliśmy z kukłą Marzanny alejkami parku, by w końcu wrzucić ją do wody i na rok pożegnać zimę. Dzieci z najmłodszej grupy wykonały piękną Marzannę i pożegnały zimę w ogrodzie przedszkolnym.

 

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.  W tym roku nasze przedszkole włączyło się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”.  Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

 

ZIELONY KĄCIK

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczynają się prace porządkowe na polach i w ogrodach. Podobnie w naszym przedszkolu! Dzieci postanowiły założyć zielony kącik w sali. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania z różnymi możliwościami hodowli roślin w naszym kąciku: w ziemi, na wacie, w słoiku. Następnie nasi mali ogrodnicy, z dużym zaangażowaniem, przystąpili do pracy, każdy mógł sam posadzić rośliny. W plastikowej misce wyściełanej watką wysiewaliśmy rzeżuchę. W skrzynce posadziliśmy małe cebulki kwiatów, nasiona. W słoiku wypełnionym wodą umieściliśmy fasolki oraz dużą cebulę. Dzieci codziennie obserwowały sadzonki oraz wspólnie je pielęgnowały.

DZIEŃ KOBIET

Z okazji dnia Kobiet w przedszkolu odbyła się uroczystość. Wszyscy mali panowie tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat”, a następnie wręczyli piękne prezenty i laurki. Tego dnia w przedszkolu panowała wesoła atmosfera. Było można usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji konkursy i konkurencje. Uroczystość zakończyła się zdrowym i smacznym poczęstunkiem. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek świadczyły o miło spędzonym czasie.

 

IV TURNIEJ MATEMATYCZNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

W marcu dwoje dzieci z grupy 5-6-latków reprezentowało nasze przedszkole w IV Turnieju Matematycznym dla Przedszkolaków. Celem konkursu było m.in. dążenie do wykonywania zadania w sytuacjach trudnych  i wymagających wysiłku intelektualnego, kształtowanie logicznego myślenia i rozwijanie kompetencji matematycznych. Dzieci bez żadnych problemów poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami, stosowały się do poleceń prowadzącej, sprawnie odpowiadały na postawione im pytania.  Zadaniom konkursowym towarzyszyła zabawa i tańce przy muzyce. Konkurs sprawił dzieciom dużo radości i satysfakcji. Za udział w turnieju otrzymały dyplomy i prezenty. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków.

 

DZIEŃ DINOZAURA

26  lutego przypada nietypowe święto -Dzień  Dinozaura. Cały dzień rozmawialiśmy o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Oglądaliśmy przyniesione przez dzieci do przedszkola dinozaury – zabawki, książeczki, albumy, plansze. Dzieci obejrzały bardzo ciekawą prezentacje multimedialną. Nie zabrakło zabaw ruchowych i zadań związanych z tematem przewodnim.

 

KONKURS „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - BEZPIECZNE FERIE”

W VI edycji konkursu wiedzy o bezpieczeństwie zwrócono uwagę na bezpieczeństwo przedszkolaków podczas ferii zimowych. Celem konkursu była popularyzacja sportów zimowych wśród dzieci, edukacja związana z uprawianiem narciarstwa i znajomości  zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu czy lodzie, aby przebiegły one szczęśliwie. Dzieci udowodniły ze znają zasady bezpieczeństwa i właściwych zachowań podczas korzystania z uroków zimy. Uroczystość uświetniło spotkanie z przedstawicielem GOPR panem Michałem J.  Przedszkolaki miały możliwość  zobaczyć sprzęt wykorzystywany do ratowania ludzi w górach, sposobu zabezpieczenia miejsca wypadku, alarmowania oraz udzielania pierwszej pomocy Nasi milusińscy wspaniale zaprezentowali się podczas konkursu, za co otrzymali dyplomy oraz upominki. Gratulujemy!

 

WARSZTATY  - „KAPITAN CZYŚCIK”

28 stycznia br., do siedmiu przedszkoli w Żywcu zostały przekazane specjalne oczyszczacze poprawiające jakość powietrza. Urządzenia zasponsorowała marka Otrivin, która wspiera walkę o czyste powietrze. W naszym przedszkolu zorganizowane zostały również warsztaty dotyczące czystego powietrza.

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką   i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek a  na  hali sportowej nie sposób  było zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Podczas trwania zabawy odbyły się różne quizy i konkursy. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu.

 

JASEŁKA

Coroczną tradycją jest przygotowywanie przez dzieci Jasełek. Na jasełkowe spotkania zaproszono najbliższych członków rodzin naszych przedszkolaków. Piękne scenografie i kolorowe stroje sprawiły, że rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali małych aktorów. Jasełkowa szopka miała tradycyjną obsadę. Była: Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie i pastuszkowie. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Kolejny raz okazało się, że takie wspólne spotkania, emocje i przeżycia zbliżają ludzi, a dzieciom pokazują, jak ważna jest tradycja świąt Bożego Narodzenia i jak bardzo rodzinne jest to święto.

 

WIGILIA PRZEDSZKOLNA

     W naszym przedszkolu corocznie organizujemy wspólną, uroczystą Wigilię, która stała się już tradycją. Tym razem odbyła się 21 grudnia. Brały w niej udział wszystkie przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola. Pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia, życząc wszystkim zebranym wszelkiej pomyślności i wesołych świąt. Po obiedzie wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy przygotowane na te okazję.  Celem takiej uroczystości jest integracja wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju, przypomnienie nazw potraw świątecznych oraz wspólne kolędowanie.

 WARSZTATY ŚWIĄTECZNE „PACHNĄCE PIERNICZKI”

      W okresie świątecznym w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty kulinarne. Tematyką warsztatów były pierniczki, sposoby ich wypieku oraz dekorowania. To była naprawdę pyszna zabawa! Dla jednych był to kulinarny debiut, inni  w pieczeniu ciast i ciasteczek mają już pewną wprawę. Upiec to jedno, ale potem przystroić. To jest wyzwanie! Ale dzieciakom wyobraźni nie brakowało. Z pomocą pędzelków i kolorowych lukrów barwiły ciasteczka. Potem było zdobienie. Tu w ruch szły cukrowe ozdoby z gwiazdkami na czele. Nie było widać końca zabawy….NAJWIERNIEJSZY PSI PRZYJACIEL

   13 grudnia nasze Przedszkole odwiedził pracownik schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu. Podczas spotkania dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat życia psów i kotów. Przedszkolaki dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta (jak prawidłowo opiekować się pupilami w domu, czym je należy karmić), co to za miejsce-schronisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. Celem spotkania było kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt.PRZEDSTAWIENIE TANECZNE „KOPCIUSZEK”

    18 grudnia dzieci z naszego przedszkola obejrzały przedstawienie taneczne w wykonaniu dzieci i młodzieży w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Klasyczna, mądra baśń w całkiem nowym wydaniu. Piękne i kolorowe kostiumy, dynamiczna choreografia, porywająca muzyka, wyraźne i charakterystyczne postaci, to tylko niektóre atuty przedstawienia, które zachwyciło najmłodszych widzów.SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

        Wizyta Mikołaja w Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały na gościa z siwą brodą, spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowego” dzwoneczka. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Wszystkie grupy pracowicie przygotowały się na to spotkanie. Sala pięknie przystrojona, a przedszkolaki przygotowane z wierszami i piosenkami dla wyjątkowego gościa. Każda grupa zaprezentowała się przed Mikołajem, któremu bardzo podobało się takie przywitanie i nagrodził dzieci brawami. Następnie obdarował wszystkie dzieci prezentami. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci do nas za rok! 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego misia. W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach, obejrzeliśmy prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, odgadywały zagadki związane z misiami, próbowały smakołyków każdego misia słodkiego miodu, brały udział w różnych konkursach. Ważnym punktem naszej uroczystości była wizyta Pani Aleksandry z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu. Dzieci wysłuchały z zapartym tchem bajki o Dzielnym Niedźwiadku Szczepanie, którą przeczytał zaproszony gość. Dzieci żywo reagowały na przygody pluszowego misia, otrzymały znaczek z dzielnym niedźwiadkiem Szczepanem, kolorowanki. Dzieci wzięły także aktywny udział w zajęciach: śledziły przygody niedźwiadka Szczepana, zadawały pytania dotyczące zdrowia, chętnie zgłaszały się do odpowiedzi. Bajka „Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana” powstała w ramach kampanii „Zaszczep się wiedzą.” Kampania ma przekazywać dzieciom wiedzę na temat tego, czym są szczepionki ochronne i dlaczego należy się szczepić, Niedźwiadek Szczepan ma także pomóc im oswoić strach przed pójściem do lekarza i samym szczepieniem.

W ramach Projektu Klub Zdrowego Przedszkolaka został również ogłoszony konkurs na film – krótki reportaż pt. „Szczepan w naszym przedszkolu zachęca do szczepień”, w którym udział wzięły nasze przedszkolaki. Dzieci wraz z wychowawcami 2 grup napisały scenariusz do filmu. Oto fragment…GÓRA GROSZA

       Na przełomie  listopada i grudnia, nasze przedszkole wzięło udział w wielkiej zbiórce monet, pn. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

 ŚWIĘTO PATRONA

     Janusz Korczak to postać znana wszystkim dorosłym. W naszym przedszkolu dbamy o to by również dzieci poznały patrona swojego przedszkola. 24 listopada obchodziliśmy w naszej placówce święto patrona – Janusza Korczaka. Za pomocą zagadek przedszkolaki dowiedziały się że J. Korczak był lekarzem, pisarzem i nauczycielem. Postać Króla Maciusia pozwoliła przybliżyć im prawa dziecka i literaturę Korczaka. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zabawach, posłuchać krótkiego opowiadania i bawić się w rytm wesołej muzyki. Przybliżając dzieciom wybrane prawa dziecka nauczycielki zwróciły uwagę na fakt, że z każdego prawa wynikają pewne obowiązki. Na zakończenie każda grupa miała okazję obejrzeć krótką inscenizację przygotowaną przez swoich kolegów. Przedszkolaki obdarowane zostały kolorowankami z postacią Króla Maciusia.CAŁA POLSKA ŚPIEWA HYMN NARODOWY -

„REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

       Ta akcja zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  miała miejsce w wielu przedszkolach, w szkołach w całym kraju i poza granicami Polski, my również przyłączyliśmy się do wspólnego śpiewu.

9 listopada o 11:11 przedszkolaki, uczniowie i pracownicy naszej placówki zebraliśmy się na hali sportowej, aby wspólnie odśpiewać 4-zwrotkowy hymn i w ten sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Było bardzo odświętnie, a dzieciom dała się odczuć powaga tej doniosłej chwili.ŚWIĘTO JABŁKA

      26 października rozpoczęliśmy obchody Święta Jabłka od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce?  Skąd się biorą jabłka dzieci dowiedziały się śledząc kolejne obrazki historyjki „Od pestki do jabłka”. Zapoznały się z cyklem życia jabłoni. Tego dnia wszyscy w przedszkolu mieli ubrania w kolorach jabłek. Kolejne zabawy podczas  pobytu dzieci w tym dniu w przedszkolu dotyczyły oczywiście  jabłek. Były to zabawy ruchowe, dydaktyczne, naśladowcze i konkursy. W czasie obchodów święta nie mogło zabraknąć dań  z jabłkiem w roli głównej. Rodzice dla dzieci przygotowali słodką szarlotkę, rogaliki babuni, jabłka faszerowane oraz z róże jabłkowe z ciasta francuskiego. Wypieki wszystkim smakowały, a dokładek nie było końca. Po jabłkowym poczęstunku dzieci przystąpiły do wykonania prac plastycznych - kolorowych papierowych jabłek. Były również okazje do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości. Dzień Jabłka zakończył jabłkowy akcent-wszyscy dostali medal z jabłkiem.DZIEŃ JEŻA

     26 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Jeża. Podczas zajęć mieliśmy okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez wysłuchanie opowiadania o tych zimowych śpiochach. Nie zabrakło wierszy i zabaw oraz piosenek o jeżach. Na zakończenie każda grupa miała za zadanie wykonać jeża i wymyślić dla niego imię. Wszystkie grupy spisały się wspaniale, a ich prace można podziwiać w galerii przedszkolnej. Po zakończonej zabawie plastycznej każdy przedszkolak dostał pamiątkowy medal oczywiście przedstawiający jeża.ŚWIĘTO MARCHEWKI

       18 pażdziernika w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Marchewki”. Jak sama nazwa wskazuje tego dnia królowała marchewka. Dzieci miały okazję jeść marchewkę pod różnymi postaciami: sok, surowa marchew w plasterkach, surówka z marchewki, a nawet marchewkowe ciasto. Przedszkolaki w czasie zajęć dowiedziały się o licznych zaletach, szczególnie zdrowotnych, marchewki. Na początku wzięliśmy udział w zabawach badawczych: „Jak wygląda marchewka?”, „Czy marchewka ma zapach?”, „Chrupanie marchewki”, układaliśmy marchewkowe puzzle. Tego dnia nawet stroje dzieci i pań miały kolor marchewkowy. Podsumowaniem „Dnia Marchewki był „Quiz wiedzy o marchewce”. Przedszkolaki wykazały się dużą znajomością tematu. Ten dzień był bardzo radosny, a przede wszystkim „zdrowy i smaczny”....SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

       Na zaproszenie przedszkolaków 11 października odwiedziła nas Pani Adriana, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o trudnym zawodzie pielęgniarki, jak pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Dzieci ochoczo statystowały i  z wielkim zaangażowaniem chłonęły przekazywaną wiedze. Pani pielęgniarka przypomniała również  dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Pielęgniarka zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia.

 SPOTKANIE Z PANIĄ POLICJANT 

  10 października Pani Policjantka z żywieckiej komendy policji odwiedziła przedszkolaki z naszego przedszkola. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak wezwać pomoc, gdy ktoś jej potrzebuje. W czasie wizyty wszyscy wspólnie obejrzeli film edukacyjny „Sznupek radzi, jak być bezpiecznym na drodze”, a przedszkolaki złożyły uroczystą obietnicę, że będą przestrzegać zasad ruchu drogowego. Każdy przedszkolak mógł również przymierzyć i obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez mundurowych w codziennej służbie. W trakcie spotkania, każde dziecko otrzymało odblask i obiecało używać go w trakcie wieczornych spacerów. Na koniec spotkania Policjantka otrzymała od milusińskich prezent w postaci „Dyplomu Przyjaciela Przedszkola”.

 POMAGANIE PRZEZ UBRANIE

W tym roku nasze przedszkole po raz pierwszy w październiku  wzięło udział w zbiórce ubrań i obuwia, które mogą pomóc potrzebującym. Głównym założeniem działalności „Pomaganie przez ubranie” jest wsparcie finansowe fundacji charytatywnych, do których trafią pieniądze wygenerowane z zawartości przesłanego worka. Wszystkie rzeczy pochodzące ze zbiórek są dokładnie sortowane i dzielone na 200 kategorii asortymentowych. Następnie są sprzedawane do krajów, takich jak Pakistan, Afganistan, Ukraina, Ghana, Nigeria, Togo, Kenia, Tanzania, Uganda, Indie, w których mniej zamożnych osób nie stać na zakup nowej odzieży i obuwia. Wygenerowane środki finansowe zostaną przekazane na pomoc podopiecznym wskazanej przez fundacji charytatywnej.PYSZNE WITAMINKI - SAŁATKA JARZYNOWA

        Z myślą o jarzynowych witaminach,  promując w naszym przedszkolu zdrowe odżywianie dzieci 5 października wspólnie przygotowały jesienną sałatkę. Samodzielnie kroiły i przyrządzałysałatkę warzywną przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Przyrządzanie sałatki  dało dzieciom wiele satysfakcji. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również,  że przyrządzanie posiłków wymaga zachowania szczególnej  higieny. Przedszkolaki z wielkim apetytem degustowały przygotowaną własnoręcznie sałatkę  nawet wielkie "niejadki warzywne"  skusiły się na spróbowanie.

PYSZNE WITAMINKI – ROBIMY SAŁATKĘ OWOCOWĄ

       27 września było w naszym przedszkolu bardzo zdrowo! Każdy przedszkolak  wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin. Dlatego też w ramach tygodniowego tematu o owocach  dzieci postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy fartuszki, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły przyniesione z domu świeże owoce i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale! Nikogo nie trzeba było namawiać do jej spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.SPOTKANIE Z RYCERZEM

      Jedną z nagród za zajęcie I miejsca naszego przedszkola w plebiscycie Dziennika Zachodniego na Najlepsze Przedszkole roku 2018 i Najlepszego Nauczyciela Roku 2018 było spotkanie 24 września z rycerzem z Bractwa Rycerskiego Zamku w Będzinie. Dzieci miały okazję do poznania legend o rycerzach i smokach, poznały także zbroję rycerską i rodzaje broni jakimi posługiwali się rycerze. Spotkanie to wzbogaciło wiedzę dzieci o znajomość dawnych zwyczajów i rozbudziło ciekawość i wyobraźnię. Największą atrakcją była możliwość przymierzenia strojów oraz sprawdzenie jak bardzo ciężka jest zbroja i miecz prawdziwego rycerza. Mogliśmy się poczuć jak prawdziwi królowie, księżniczki i rycerze. W tym dniu wszyscy przenieśli się w podróż w odległe czasy.AKCJA BOHATEROM W NASZYM PRZEDSZKOLU